Porady

Dwa podstawowe rodzaje sprężarek śrubowych. Jaki kompresor wybrać?

Kompresory śrubowe to jedne z podstawowych urządzeń wykorzystywanych obecnie w wielu dziedzinach współczesnego przemysłu. Ich kluczowym zadaniem jest dostarczanie sprężonego powietrza, wykorzystywanego następnie przez maszyny przemysłowe. Aby sprężarka właściwie pełniła swoją rolę, należy zapoznać się z rodzajami kompresorów i spośród dostępnych urządzeń wybrać odpowiedne, właściwie dostosowane do swoich potrzeb. Sprawdźmy, jakie sprężarki śrubowe są dostępne na rynku i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem jednej z nich.

Rodzaje kompresorów śrubowych. Czym różni się sprężarka bezolejowa od olejowej?

Sprężarki to urządzenia, które posiadają bardzo szeroki i zróżnicowany zakres zastosowań. O tym, w jakim celu będą mogły zostać wykorzystane, w dużej mierze decydują ich parametry. W sprzedaży dostępnych jest sporo kompresorów – przedsiębiorstwa mogą zdecydować się obecnie zarówno na zakup całkowicie nowego urządzenia, jak i wybrać równie popularne sprężarki śrubowe używane (https://kompresortechnika.pl/). Dzielimy je na dwie podstawowe kategorie.

Kompresory śrubowe bezolejowe to urządzenia dostarczające sprężonego powietrza, które znajdują zastosowanie głównie w branży medycznej i farmaceutycznej. Ich praca przebiega bez udziału oleju, który w tych specyficznych środowiskach nie powinien być używany. Drugim rodzajem sprężarek śrubowych są natomiast kompresory olejowe. W przeciwieństwie do swoich bezolejowych odpowiedników, tego typu sprężarka wykorzystuje do pracy olej hydrauliczny. Sprężarki olejowe charakteryzują się wyższą wydajnością i lepszą energooszczędnością.

Znajdź więcej:  Co zrobić gdy olej znajduje się w zbiorniczku wyrównawczym samochodu?

Jaką sprężarkę wybrać? Na jakie parametry zwracać uwagę?

Poszukując odpowiedniej sprężarki śrubowej, należy odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie – czy chcemy zaopatrzyć się w nowe urządzenie, czy w kręgu naszych zainteresowań znajdują się także sprężarki śrubowe używane? Za wyborem nowego sprzętu przemawia przede wszystkim jego idealny stan techniczny, a także gwarancja producenta.

Warto jednak wiedzieć, że osoby rozważające zakup sprężarki używanej, nie muszą być całkowicie pozbawione wsparcia technicznego. Aby uzyskać dostęp do urządzeń w idealnym stanie technicznym oraz gwarantowanej naprawy ewentualnych usterek, wystarczy bowiem kupić kompresor w firmie oferującej sprężarki śrubowe używane z gwarancją.

Oprócz stanu sprężarki, warto zwrócić uwagę także na parametry techniczne urządzenia. Ważny jest przede wszystkim sposób jego zasilania, który ma znaczenie dla mobilności kompresora oraz możliwości jego wykorzystania do pracy w różnych miejscach. Do wyboru mamy sprężarki przewoźne i stacjonarne, w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa. Nie bez znaczenia pozostaje także samo źródło zasilania sprężarki oraz wydajność i ciśnienie robocze urządzenia.

Uwzględniając wszystkie te parametry i dostosowując je do swoich potrzeb, wybór odpowiedniego kompresora staje się zdecydowanie łatwiejszy. W razie wątpliwości, warto dodatkowo skorzystać z profesjonalnego wsparcia firmy specjalizującej się w sprzedaży i serwisowaniu kompresorów. Dzięki jej doświadczeniu, wiedzy i fachowemu doradztwu można bowiem znacznie szybciej podjąć właściwą decyzję i tym samym zaopatrzyć się w kompresor spełniający wszystkie oczekiwania.